Krby a vykurovanie

Nie sú kachle ako kachle, alebo radšej krb?

Prísun nových informácií našej verejnosti, na poli krbového umenia a krbových technológií sa v našej republike asi do roku 1995 rovnal takmer nule. Radi by sme túto skutočnosť trošku napravili a to aj preto, aby sme vám ukázali, že čo sa techniky, designu a poradenstva v tomto obore týka, ste u nás na správnej adrese.


Účel výhrevného telesa

Prvá vec, ktorú by si mal spotrebiteľ pri výbere vyjasniť, je požadovaná funkcia resp. účel navrhovaného výhrevného telesa:

akumulačnépomalý nábeh, sálavé teplo
teplovzdušné
– rýchle teplo, ale s konvenciou


Vašu odbornosť posilní aj nasledujúce členenie kachlí.
• klasické kachle
• teplovodné krbové kachle
• krbové kachle ( liatinové, oceľové, kachľové )
• krby ( klasické, teplovodné, teplovzdušné )
• kuchynský sporák

Kuchynské sporáky tvoria zvláštnu, špecificky funkčnú skupinu, do ktorej patrí okrem iného aj kachľový sporák a stolový sporáčik, či už prenosný, alebo určený na vstavanie, napr. do kuchynskej linky.


Drevo - ekologický zdroj energie

Najstaršie palivo sveta je súčasťou kolobehu prírody a je „CO2 neutrálne“, t. j. pri spaľovaní dreva sa do okolia uvoľní iba také množstvo CO2, ktoré dorastajúci les behom rastu odobral z atmosféry.

Ak zostane drevo spadnutých stromov ležať v lese a spráchnivie tam, znamená to pre kolobeh uhlíka taký istý výsledok. Práchnivenie dreva je teda veľmi pozvoľné spaľovanie. Ak sa ročne spáli také množstvo dreva, koľko ho v lese za rovnakú dobu narastie, nevedie spaľovanie dreva ku zmene obsahu CO2 v atmosfére.

Drevo je nielen ekologickým, ale zároveň ekonomicky výhodným zdrojom energie.


Aké kachle, alebo krb použiť?

Do otvoreného priestoru použijeme klasické kachle, v prípade, že nebudú často používané - chata, chalupa - postačí niečo lacnejšie ( väčšinou plechové kachle ) ale je na vás čo zvolíte.
Pokiaľ uvažujete nad stálym kúrením, odporučili by sme liatinu, väčšia životnosť a úsporné spaľovanie, menej práce s drevom, minimum popola a taktiež menej neporiadku.

Pokiaľ je priestor veľký, otvorený a potrebujete ho rýchlo vyhriať, použijeme kachle s princípom teplovzdušného výmenníka. Sú konštruované tak, že dole a na stranách nasávajú studený vzduch a na vrchu vydychujú vzduch ohriaty telom kachlí. Navyše každé kachle možno posilniť prídavným, teplovzdušným výmenníkom.

V prípade, že je priestor členený, neprístupný, a pod., použijeme kachle s teplovodným výmenníkom. Funguje to rovnako, ako keď máte plynový, alebo elektrický kotol.

To isté platí pri krbe. Tam je navyše možnosť teplovzdušného rozvodu, ten ale odporúčame len do malých stavieb, inak sa minie účinkom. Krb je na rozdiel od kachlí dominantnou stavbou v miestnosti, takže jeho realizáciu treba dôkladne zvážiť.


Krbové vložky klasické

Krbové vložky teplovodné


Realizácia, krby majú rôzne podoby, ich vzhľad je neobmedzený


Špecifickou kategóriou sú sporáky a kachle s pieckou


Výmenníky

Ak sa rozhodnete zmeniť výkon, alebo spôsob ohrievania, je možné ku kachliam a krbu prirobiť teplovodný, alebo teplovzdušný výmenník.


Jednoduchý teplovodný výmenník

Jednoduchý teplovodný výmenník je vybavený komínovou klapkou slúžiacou na reguláciu odvodu spalín a dvoma úchytkami pre pevné ukotvenie strmeňom na dolnej prírube.
Ako materiál je použitý čierny plech 2 - 2,5 mm hrúbky, alebo nerezový plech 1,5 - 2 mm hrúbky. Výmenník má dvojitú stenu plášťa, kde vnútri prúdi voda s jedným vstupom a výstupom, ktoré majú trubkový závit 3/4 a 5/4 .Kombinovaný antikorový teplovodný výmenník

Antikorový kombinovaný teplovodný výmenník je vybavený komínovou klapkou slúžiacou na reguláciu odvodu spalín, dvoma úchytkami pre pevné ukotvenie a kondenzačným strmeňom na dolnej prírube.

Ako materiál je použitý nerezový plech 1,5 - 2 mm hrúbky. Výmenník sa skladá z dvoch samostatných teplozmesných plôch so samostatnými vstupmi a výstupmi s vonkajším trubkovým závitom 3/4.

Teplovzdušné výmenníky

Teplovzdušný výmenník je vhodný doplnok krbových vložiek a niektorých ďalších krbových výhrevných telies, ktoré pracujú s veľkou účinnosťou a dosahujú tak vysoké teploty spalín. Ich energia je vo výmenníku odobraná ešte pred vstupom spalín do komína a využitá pre akumuláciu a predanie do plášťa ohrievača, alebo priamo do miestnosti.

Výmenníky majú rôzne podoby a výkony.


Výmenník pre krbové kachle


Výmenníky pre krby

Ďalej máme v ponuke rôzne príslušenstvo, pomôcky, rúry, plechy a sklá pod kachle, čističe náradia, koše, drevo, zapaľovače, tmely, farby, vysávače, . . .

Krby navrhneme aj postavíme.

Kontaktujte nás:

Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

+421-918 403 553,+421-904 307 307, +421-37-65 789 41